29 Eylül 2010 Çarşamba

MICHAEL SHERMER'DAN İNSANLAR NEDEN SAÇMA ŞEYLERE İNANIR


Neden insanların çoğu zihin okuma, geçmiş hayattaki deneyimlerle ilgili terapiler, dünya dışı yaratıklar tarafından kaçırılma ve hayaletler gibi şeylere inanmakta? Bilimsel yaratışçılığın yükselişine ön ayak olan ve Yahudi soykırımının asla gerçekleşmediği inancını körükleyen şey nedir? Neden sözde bilimsel aydınlanmanın gerçekleştiği bu çağda, bu tarz hurafelerden her zamankinden daha fazla etkileniyormuş gibi görünüyoruz? Popüler batıl inançlar üzerine herhangi bir önyargı gütmeyen ve araştırma sürecinde de tamamen bilimsel teknikleri kullanan bilim tarihçisi Michael Shermer, bu sıra dışı iddiaları çürütüp bütün insanların bu fenomenleri, komplo teorilerini ve ortalıkta gezinen kültlerin meydana çıkış nedenlerini keşfetmeye çalışıyor. Zorlayarak ve gerektiğinde rahatsız edici bir üslupla yazılmış olan "İnsanlar Neden Saçma Şeylere İnanır" adlı bu kitap, sadece kendi kuruntularımızın inanılmaz kapasitesini ortaya koymakla kalmıyor aynı zamanda bilimsel ruhun da bir kutlaması olarak karşımıza çıkıyor. SİT
1)Kitabı okurken sıklıkla kendime sorular sordum. İnançları sorgulatıp, kendi alışkanlıklarını geride bırakmaya yönlendirmesi hem güzel hem de tuhaf oluyor. Çünkü insan bu zamana kadar inandığı birçok şeyi tekrar sorgulamaktan kendini alamıyor.
2)Kitabın kapağındaki imaje vuruldum ve kitabı aldım ancak inanılmaz derecede akıcı ve ilgi çekici bir kitap olduğunu gördüm. Bilimle ilgilenen ilgilenmeyen herkesin, özellikle hayatta bazı şeylere sorgusuz sualsiz inanan herkesin mutlaka okuması ve kendisini sorgulaması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çevirisi için de yorum yapan arkadaşlar bence haksızlık ediyorlar; her cümle son derece anlaşılır ama konu gereği bazı bölümlerde anlatılanlar karmaşık. İngilizcesini de okudum. Çevirmen başarılı bir şekilde çevirmiş ve hakkını da vermiş bence. Kalınlığı da korkutmasın çabucak okunuyor.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder